NCAA Track & Field East Regional Underway Thursday

Thursday, May 26, 2011

BLOOMINGTON, Ind. - The Atlantic Sun Conference will showcase 24 of its student-athletes at the NCAA Track & Field East Preliminary Round at Indiana University's Robert C. Haugh Track & Field Complex throughout the weekend.

Thirteen compete on the opening day for the A-Sun with UNF's Cameron Dickerson kick starting the action at 5 p.m. in the 1,500-meter run and is followed 30 minutes later by ETSU's Emani Harrison in the 100m dash. Campbell's Diego Lawrence takes on the long jump at 6 p.m. while Rashaad Campbell and Ifrish Alberg compete in the 100m dash, respectively, while a quartet of sprinters; Unique Singleton, Danielle Davenport, Briana Frazier and Jasmine Ingram run in the 400m at 6:30 p.m.

Jacksonville's Bienna Freeman and Joane Pierre get their chance at the 800m run at 7:30 p.m., while Kennesaw State's Mackenzie Howe and UNF's Shelby Kittrell conclude Thursday's action in the 10,000m run at 8:30 p.m.

Atlantic Sun Conference Men Qualifiers
Belmont:
- Joe Frye: No. 20 - Hammer Throw - 61.45m - Friday 11 a.m.

Campbell:
- Diego Lawrence: No. 11 - Long Jump - 7.72m - Thursday 6 p.m.
- Adoniss Jones: No. 17 - 110m Hurdles - 13.94 - Friday 5 p.m.
- Rashad Campbell: No. 45 - 100m Dash - 10.48 - Thursday 6 p.m.

ETSU:
- Michael James: No. 16 - 110m Hurdles - 13.92 - Friday 5 p.m.
- Ifrish Alberg: No. 35 - 100m Dash - 10.42 - Thursday 6 p.m.

Kennesaw State:
- Kendall Parks: No. 10 - 110m Hurdles - 13.76 - Friday 5 p.m.
- Joshua James: No. 30 - 400m Hurdles - 52.00 - Thursday 4 p.m.
- Gianni Catalano: No. 31 - 800m Run - 1:49.99 - Thursday 8 p.m.
- Joshua McNair: No. 39 - Shot Put - 17.06m - Thursday 1 p.m.

UNF:
- Cameron Dickerson: No. 33 - 1,500m Run - 3:46.35 - Thursday 5 p.m.

Atlantic Sun Conference Women Qualifiers
ETSU:
- Jasmine Ingram: No. 35 - 400m Dash - 54.15 - Thursday 6:30 p.m.
- Emani Harrison: No. 39 - 100m Dash - 11.63 - Thursday 5:30 p.m.

Jacksonville:
- Danielle Davenport: No. 11 - 400m Dash - 53.53 - Thursday 6:30 p.m.
- 4x400m Relay Team: No. 18 - 3:39.18 - Saturday 9:45 p.m.
- Unique Singleton: No. 21 - 400m Dash - 53.82 - Thursday 6:30 p.m.
- Stacey Young: No. 24 - 13.43 - 100m Hurdles - Friday 4:30 p.m.
- Joane Pierre: No. 27 - 2:07.26 - 800m Run - Thursday 7:30 p.m.
- Bienna Freeman: No. 35 - 800m Dash - 2:07.87 - Thursday 7:30 p.m.
- Ronnisha Hall: No. 43 - 14.81m - Shot Put - Friday 1 p.m.

Kennesaw State:
- Mackenzie Howe: No. 29 - 10,000m Run - 34:52.16 - Thursday 8:30 p.m.

UNF:
- Briana Frazier: No. 19 - 400m Dash - 53.78 - Thursday 6:30 p.m.
- Ecaterina Gheorghiu: No. 27 - 3,000m Steeplechase - 10:30.38 - Friday 8:30 p.m.
- Shelby Kittrell: No. 28 - 34:50.98 - 10,000m Run - Thursday 8:30 p.m.